top of page

BAHAR BİZE NE GETİRSİN!

İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşamaya değer.

Ne olursa olsun.


Hazır bahara giriş yapıyoruz; cemreler düşmeye başlıyorken toprağa, biraz güzel şeylerden bahsedelim istedim. Şu süreçlerde her şey olabildiğince güç iken, bunun altından kalkmanın yolunun düşünce gücüyle biraz değişebileceğine inanıyorum. Bakış açısı her şey olmasa bile çok şeydir bence. Derler ya hani "sürekli bir pembe araba görmek istersen sonunda bir pembe araba görürsün" diye. Mottomuz bu olsun. Görmek istediğimiz, yaşamak istediğimiz şeylere odaklanalım.


Bunun için sadece düşünmek istemek yeterli olmayacaktır, çalışmak uğraşmak da gerekecek. Ama zaten her şey böyle yani çabalamazsan olmaz ki. Çabaladım ve olmadı bunun için oturup ağlamanın, zırlamanın bir mantığı yok. Üzüleceksin ama yoluna devam edeceksin. Hayat bu sonuçta. Belki de görmek istediğin o pembe araba zamanla sarı bir arabaya dönüşecektir. Süreç sonunda değişen isteklerine kavuşmak mutsuzluk yaratır mı? Bilemezsin ki. Zaman insandan çok şey aldığı gibi çok şey de katar insana. Olumsuz düşüncelerin insanda hem fiziksel hem psikolojik olarak çok şey yarattığını bizzat yaşayarak öğrendim. Devamlı her şeyin en güzelini en iyisini yapmaya çalışmanın süreç sonunda karman çorman olduğunu, yapabildiğin iyi şeyleri bile yok ettiğini gördüm. Bu yüzden elinden geleni yaptıysan bu yeterlidir. Ötesi için kendini paralamanın sadece sana zarar verdiğini göreceksin. Ne kadar erken dönersek bu yoldan o kadar iyi.


Hayatı daha basit yaşamayı seçtiğim zaman çoğu şeyin daha kolay çözüldüğünü fark ettim. Böyle yazmak kadar kolay olmuyor bunun da farkındayım ama içinde bulunduğumuz koşullar bizim düzeltebileceğimiz şeyler değilse bizi aşıyorsa bunun için oturup üzülmenin bir mantığı yok ki. Yani bunu düzeltecek güç senin elinde değilse ne yapabilirsin ki. Kendi dünyanda bir nebze rahat nefes almanın yolunun kendimizi olabildiğince iyiyi düşünmeye yöneltmek olduğunu düşünüyorum. Pozitif düşünelim yolumuza bakalım. Sen ne yaparsan yap gün bitecek gece olacak tekrar gün doğacak. Çiçekler açacak, mevsimler değişecek. Bu döngü devamlı olarak kendini yenileyecek. Sen de kendini yenile. Ayak uydur. Mevsimler gibi yaşa mesela. Sürekli mutluluk olmasa bile mutlu anlarımız daha fazla olabilir.


Hayattan beklentilerin çok farklı olsa dahi mutluluğun bizim içimizle alakalı olduğunun farkında olarak bakarsak hayata daha kolay olacaktır ben buna inanıyorum. Bu bizim elimizde. Zira yaşamak güzel şey. Kabul edelim. Sabah uyanıp çayımızı, kahvemizi şu bahar ayında bahçemizde temiz hava eşliğinde içince, temiz bir hava soluyunca, doğada yürüyüş yapınca yaşamak bu bile diyebiliyoruz bazen. Bunu yapınca keyifli hissedeceğinizi göreceksiniz. Sonra gelsin hayat bildiği gibi...


Bahar bize mutluluk, esenlik, sağlık, huzur getirsin. Kendi gibi.

Sevgiler.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page