top of page

HAYAT KISA O BÖĞÜRTLENİ YE!

Bir gün yırtıcı bir aslandan kaçan adam kurtulmak için uçurumdan atlar. Bir dala tutunur oh kurtuldum derken bakar ki iki kemirgen dalın kökünü kemiriyor, dal birazdan koptu kopacak. Yukarıda aslan aşağıda uçurum . Sonra bir bakıyor ki yan tarafında bir böğürtlen meyve vermiş. Elini uzatıyor ve böğürtleni yiyiyor. Bu hikayeyi Ercan Kesal umudunu kaybeden, çaresiz hisseden gençlere bir öneriniz var mı sorusuna cevaben veriyor. Ardından ekliyor. "Ne tepede yırtıcı aslan var diye kaygılanın ne de uçurum için üzülün . Yapabileceğiniz tek şey gördüğünüz o böğürtleni yemek olsun. Son hamleniz bu olsa bile." Bu hikayeyi arkadaşımla dertleşirken kendisi anlattı.


Hikayeyi dinledikten sonra "e çıkış yolu nerede bu bir çözüm mü" diye düşünebilirsiniz . Ama biraz düşününce mesaj ortaya çıkıyor. Kısaca hayatı yaşayın. Tepemizde yırtıcı aslanlar çoğalmış olabilir dibimizde bir adım atsak kocaman bir uçurum olabilir ama bu hayatta böğürtlenler de var.

Hayat kısa sadece peşimizdeki aslanları, önümüzdeki uçurumları düşünerek yola devam edersek karşımıza çıkan fırsatları kaçırmamız olağan. Koşullarımızın böyle her gün gittikçe kötüleşmesi bizim "kişisel olarak" elimizde değil. Bunlar elbette bizi yıpratan mevzular. Ama hep bir çıkış yolu vardır. En kötüsü bile olsa deneyimlemiş oluyoruz. Bir sonraki adımımız daha temkinli oluyor. Tabiri caizse daha güçlü oluyoruz. Öğrenmiş oluyoruz. Böyle böyle büyüyoruz.


En çaresiz hissettiğimiz zamanlarda bile dibimizde belki bizi iyi hissettirecek bir şeyler vardır. Yeter ki içimizdeki kaygının, umutsuzluğun bunu görmemize engel olmasına olabildiğince izin vermeyelim .

Arkadaşım şöyle bir yorum yaptı onu da ekleyip sonlandırayım. "Aslında sağlık olduğu sürece ve insan hayatını belli bir seviye üzerinde yaşadığı sürece mutluluk, dış etkilerden uzak içeride şekilleniyor ama bu da bir beceri bir motivasyon ve enerji."


İçimizde taşıdığımız enerjinin kaygıya dönmesine engel olursak, motivasyonumuzu iyi yöne lanse edersek bu yükün altından da kalkarız.


Sağlığımızın yerinde olduğu, çalınan enerjimizin artarak çoğaldığı, mutsuz anların yerini olabildiğince mutlu anların almasını sağladığımız bir yıl diliyorum. Birbirimize nezaketli yaklaştığımız birbirimize destek verdiğimiz bir yıl olsun. Ailemizle, arkadaşlarımızla, eşimiz ve dostlarımızla keyifli huzurlu yıllarımız olsun. Gerisi bir şekilde halledilir. Aslanlar da gider, uçurumlar da yok olur.


Bu pozitif yaklaşımım yeni yıla özel🙂 İyisini dilemek iyisini hissetmek istedim . Çoğu şeyin düşünce yapımızla bağlantılı olduğunu biliyoruz artık . Hiçbir şey yapamıyorsak yeni bir yıl yeni dilekler yeni umutlar yeşertelim. Bir de böyle deneyelim.


Şimdiden yeniliklerle dolu bir yıl olsun .🌹

Bize iyi gel 2023 🙌


Sevgilerimle .0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

A KİŞİSİ

bottom of page