top of page

İDEAL BİR AİLE FİLMİ SERİSİ: EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN?

İlk filmi 2010 senesinde yayınlanan bu muazzam animasyon serisi, aslında Cressida Cowell tarafından yazılan ve ilk kitabı aynı isim altında 2003 yılında basılan kitap serisinden uyarlanmıştır. DreamWorks Animasyon tarafından yapılan seride, başka şirketlerin yaptığı yan diziler dışında toplam 3 adet filmi bulunmaktadır. Filmimizin ana karakterleri Hıçkıdık (Hiccup) ve muhteşem ejderhası, en yakın arkadaşı, Gecenin Öfkesi Dişsiz (Toothless’)’dir. Bu iki cana yakın karakterimizin yanı sıra bazı önemli karakterlerimiz ise Zebella (Hıçkıdık’ın babası), Kabbar, Astrid, Südüklü, Balıkayak, Tersceviz ve Sertceviz’dir.


Serinin ilk filminin başında bu karakterlerimizin yaşadığı yer olan Berk tanıtılmaktadır. Berk’te bu korkusuz Viking’ler yaşamaktadır ve sürekli ejderhalarla boğuşmak durumundadırlar. Çoğu Viking ejderhalarla mertçe savaşabilirken, ana karakterimiz Hıçkıdık diğerlerine göre daha çelimsiz olduğu için babası ejderhalarla savaşmasına izin vermemektedir. Bu köy, bugüne kadar Gecenin Öfkesi hariç her türlü ejderhayla karşılaştıklarını düşünmektedir ama Gecenin Öfkesi o kadar kudretlidir ki, kendini asla göstermez ve asla vuracağı yeri ıskalamaz; bu yüzden de bu ejderhayı uzaktan bile görmemişlerdir. Fakat bu durum, yine ejderhaların köyü yağmaladıkları bir gecede değişecektir. Hıçkıdık kendini ispatlamak için bir silah yapmıştır ve bunu Gecenin Öfkesi’ni yakalamak için kullanır.


Bu muhteşem ejderhayı adanın uzak bir bölgesine düşürmeyi başaran ana karakterimiz Hıçkıdık, bir Gecenin Öfkesi yakaladığına kimseyi inandıramaz ve ejderhanın düştüğü yere kendi başına araştırmaya gider. Ejderhayı gerçekten yakaladığını gören Hıçkıdık, ilk başta Gecenin Öfkesi’nin kalbini söküp babasına götürmek istese de bıçağı ejderhaya bir türlü saplayamaz ve ejderhayı özgür bırakır. Böylece arkadaşlıkları başlamış olur. Ejderhaları bekleyen türlü tehlikeler karşısında Berk’ün bütün ejderha binicileri hep birlikte savaşarak ejderhalarını korurlar ve onlar için hayatlarını vermeye bile hazırdırlar. Bu seriler boyunca yüzlerce ejderha türü görülmektedir ve her biri birbirinden eşsiz olan bu ejderhalar, Hıçkıdık ve arkadaşlarının bütün hayatı hâline gelmiştir.


İlerleyen yan dizilerde ve filmlerde bu karakterlerin güçlü arkadaşlık bağlarını izliyoruz. Büyüklerin gözlerini dolduracak, küçüklere ise arkadaşlığı ve hayvan sevgisini öğretecek bu serinin ilk filmi, DreamWorks’ün Shrek’ten sonra en çok gişe yapan filmi olmuştur. Serinin ikinci filmi ise 600 milyon dolardan fazla hasılat yaparak adını sinema tarihine yazdırmayı başarmıştır. Gördüğünüz üzere film dünya çapında ciddi bir başarı yakalamış, izleyenlerin gönlünde yerini edinmiştir. Bu seriyi ailecek ‘Ne izlesek?’ derdinden kurtulmak için yapmışlar desek yerinde olur.


Kaynakça:

How To Train Your Dragon, Wikipedia, 20220 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page