top of page

KENDİNE ZAMAN AYIR KENDİNLE İLGİLEN

Kendinle ilgilenmek dış görünüşüne, cildine yatırım yapmak mıdır? Yoksa hissettiklerine odaklanmak iç dünyanla ilgilenmek midir? Elbette iki durumda da kendimizle ilgilenmiş oluruz. Fakat içimize bakıp hissettiklerimize odaklanmak uzun vadede en sağlıklı olandır.


Kendimize soralım hangi olumsuz duyguları hangi durumlarda hissediyorum, bu hislerimden kazancım nedir? Hayatta hiçbir şey boşuna olmadığı gibi olumsuz hislerin de bize sağlayacağı faydalar vardır. Hislerimize ve kendimize kızmadan olumsuz düşüncelerimizi fark edip onları olumlu hâle getirme sürecini başlatabilirsek, kendimize en büyük yatırımlardan birini yapıyoruz demektir. Mesela; etrafa karşı kıskançlık hissettiğini fark ediyorsun. Öncelikle bunu tespit edebildiğin için kendine teşekkür et, ‘’Etrafımı, olayları belki de kişileri kıskanıyorum’’ diyebilmek kolay olmayacak ama ruhuna çok iyi gelecek.


Sonra şunu bil kıskanmak sadece sana zarar veriyor. Kıskandığın her neyse onun haberi bile olmayan şeyler yaşıyorsun onun hakkında... Kıskanan olmanın da kıskanılan olmanın da bir bedeli var. Aslında ‘’Her şeyin bir bedeli var’’. Acaba kıskandığın durumun bedelini ödeyebilecek misin? Bazen tek bir cümle hayatının geri kalanının şifasıdır. Unutma her konuda kendine en çok sen yardım edebilirsin...


Bu yazıyı okuduğun andan itibaren gün içerisinde belirli saatlerde derin bir nefes al; önce nefesine odaklan, burnundan içeriye giren nefese bir bak, göğüs kafesin mi şişiyor? Yoksa karnın mı şişiyor? Sonra zihnine odaklan, ne düşünüyorsun? Düşüncelerin bulunduğun zaman diliminde mi? Yoksa geçmişte yaşadığın bir olayda mı? Mesela suçluluk mu hissediyorsun ya da pişmanlık mı hissediyorsun geçmiş hakkında... Yoksa düşüncelerin gelecek hakkında mı? Tedirgin ya da endişeli misin? Düşüncelerin her neredeyse fark edip şimdiye getir. Fiziksel bedenin şu anda, geçmişte veya gelecekte değil. Düşüncelerin de şu anda olsun, kendi üzerinde bir süre bu alıştırmayı deneyebilirsin. Olumsuz hislerini tespit etmene yardımcı olacaktır.


Çoğumuz bir günde yaşadıklarımızdan fazlasını düşünüp fazlasını hissediyoruz. Aslında düşündüklerimiz hislerimizi oluşturuyor mesela; sokakta bir kedi görüyoruz, bazılarımız süt alıp beslemek istiyor, şefkat ve merhamet hissediyor. Bazılarımız yaklaşmak istemiyor, endişe ve korku hissediyor, bazılarımız da kediyi görüyor ve öylece geçip gidiyor. Yani yaşanılan aynı olmasına rağmen olay hakkındaki düşünceler farklı olduğu için hissedilen duygular da kişiden kişiye değişiyor. Yaşanılanlar düşünceleri düşünceler duyguları oluşturuyor. Elbette hepimiz iyi şeyler hissetmek istiyoruz. O hâlde olumsuz düşüncelerimizi fark edip o düşünce hakkında kendimize olumlu telkinlerde bulunarak kendimizi iyileştirebiliriz.


Olduğumuzdan daha mutlu olmayı hak ediyoruz. Kendimize zaman ayırıp kendimizle ilgilenmek dileğiyle...Kaynakça:

Tülay Kök Terepi Odası Konuları, Lara Tuksal Tut Elini
103 görüntüleme0 yorum