top of page

ROCK RUHUN GIDASIDIR

Kimilerine göre gürültü, kimilerine göre özgürlük, kimilerine göre ise bir sanattan çok daha fazlası…

1950’lerin başlarında ortaya çıkan rock müzik, özellikle İngiltere ve ABD’de gelişti. Blues ve country gibi müzik tarzlarından etkilendi. Genelde elektronik gitar merkezli olup davul, bas gitar ve vokalin eşliğinde oluşturulan rock müzik, konularını pop müzikte olduğu gibi romantik konulardan da alsa politik ve toplumsal konular bu müziklerde sıklıkla işlenir. Diğer müzik türlerinden farklı olarak rock müzikte canlı sahne performansları ve özgünlüğe çok fazla önem gösterilir. Pop müzikte olduğu gibi sürekli kendini tekrar eden, tutan bir parçayı evirip çevirerek farklı hâllere sokup yeniden piyasaya süren bir yapısı olmadığı için, sanatsal yönden çoğu müzik türünden ayrılır. Oldukça fazla emek ve çeşitlilik gerektiren rock müzik, bu gibi nedenlerden dolayı çoğu insanın saygısını kazanmıştır.


Rock Müziğin Alt Türleri

Rock müzikten doğan çok fazla tür bulunmaktadır. 1960’larda sanatsal ögeleri daha yoğun kullanan progresif rock, isminden de anlaşılacağı gibi süs ve gösterişe önem veren glam rock, çok fazla çeşitliliğe sahip olan, yüksek ses, hacim, güç ve hız içeren heavy metal ve dahası bu türlere örnek gösterilebilir. Bazı insanlar sadece gürültüden ibaret olarak düşünse de toplumsal ve bireysel konulara değinip insanlara faydası dokunabilen eşşiz bir müzik türüdür rock müzik. Örneğin neredeyse hepimizin adını bir şekilde duyduğu, metal müziğin gelmiş geçmiş en iyi gruplarından biri olarak gösterilen Metallica’nın “Master Of Puppets” adlı şarkısı özünde bağımlılığı ve bağımlılığın getirmiş olduğu sorunları anlatıyor. Söz edilen kuklalar biziz, kuklacı ise bağımlılıklarımız.

Müziğin Önemi!

Biliyoruz ki, müzik insanın hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dinlediğimiz müzikler ruh hâlimizi, karakterimizi ve düşünce tarzımızı gibi oldukça önemli konuları etkiler. Bu yüzden dinlediğimiz müzik türünü iyi seçmeliyiz. Ülkemizde arabesk müziğe karşı oldukça fazla bir eğilim var. Bu da günlük hayatta insanlarımızın daha düşük enerjili ve mutsuz olmasına sebep oluyor. Rock müzik gibi bize faydası dokunabilecek, sözleriyle bizlere bir şeyler katabilecek, hızı ve ritmiyle bizleri daha enerjik ve mutlu bir ruh hâline eriştirecek müzikleri dinlemek, toplumun çoğu sorunundan da arınmasını sağlayacaktır.

Rock ruhun gıdasıdır…0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page