top of page

SPLİT (Parçalanmış) FİLM ANALİZİ

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

2016 yılında vizyona girmiş olan Split, tür olarak gerilim ve korkuyu barındırsa da fantastiğe kaçtığı yerler de var. Filmin çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan ana karakterini X-Men filmleriyle tanıdığımız James McAvoy canlandırıyor. Filmdeki diğer tanıdık isim ise son yıllarda bolca göz önünde olan The Queen's Gambit’in başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy. Film genel itibarıyla James McAvoy üzerinden ilerlese de, Anya’nın da filmde göz önünde olduğunu söyleyebiliriz. James McAvoy ’un olağanüstü performansına da değinmeden geçmememiz gerekiyor. Muhtemelen kariyerinin en başarılı oyunculuk performansını sergilemiştir bu filmde.


Karakterin Özellikleri

Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan bir bireyi canlandırıyor ve birçok farklı rolde kendisinin olağanüstü performansını görme fırsatı yaşıyoruz. Bazen otoriter düzen manyağı bir erkek, bazen bir kadın, bazen ufak bir çocuk. 24 farklı kişilik barındırdığı söylenen karakterin bütün kişiliklerini göremesek de kendi deyimleriyle “ışığı eline alan” her karakteri muhteşem bir performansla canlandırıyor McAvoy.

Filmin başında üç kız doğum günü sonrası evlerine gitmek için arabaya binerler ve araca binen McAvoy kızları bayıltarak aracı kaçırır ve kızlar McAvoy’ un evinde gözlerini açarlar. Kızlar gözünü mahzende açtıktan sonra McAvoy içeri girer. Diğer iki kız olaya bolca reaksiyon gösterirken Anya ise genellikle sessiz ve sakindir. Bu sakinliğinin filmin geçişlerinde bolca çocukluk yıllarına götürülerek gösterirler bize ve sessizliğinin asıl nedenini, bir bakıma çocukluğuna inerek daha iyi algılarız. McAvoy’ un psikiyatristi olan yaşlı hanımefendinin kliniğinde fazlaca sahne geçer.


Kişilik Geçişleri

McAvoy, bazen farklı kişilikleriyle oraya gelmektedir. Daha öncesinde psikiyatristine başka bir kişiliğindeyken yardım çığlığı niteliğinde mailler atmakta ama kliniğe gelen kişilik iyi olduğunu bir sorunun olmadığını söylemektedir. Kızlar bir zaman kapı deliğinden nerede olduklarına bakarlarken dışarıda topuklu ayakkabı ve etek giymiş bir kişinin biriyle konuştuğunu görürüz. Kızlar hâliyle başka bir kişinin geldiğini görüp kapıyı yumruklarlar yardım isterler. Topuklu ayakkabılar yavaş yavaş kapıya yaklaşır ve içeri giren kişinin aslında McAvoy olduğunu anlarlar ve dehşete düşerler, kadın aslında McAvoy’ un kişiliklerinden yalnızca bir tanesidir. McAvoy yeri gelir yemek lekelerinden tuvalet temizliğine kadar her olaya titizlikle dikkat eden otoriter bir kişiye dönüşür yeri gelir küçük bir çocuğa bürünüp onlara bir şeyler anlatır ve o harekete geçtiği şeklindeki söylemleriyle ileride canavar olarak nitelendireceğimiz, çok tehlikeli olan bir diğer kişiliğine yönelik uyarılarda bulunur. Filmde McAvoy’ un oyunculuğunun zirve yaptığı birçok sahne var. Psikiyatrist ile klinikte yaşadığı konuşmalar, kişilik geçişleri ve özellikle çocuk olan kişiliğine geçtiğindeki konuşması dansı çok ama çok iyi sahnelerdi kesinlikle. Filmin sonlarına doğru türündeki olan değişimi hepimiz fark edeceğiz. Gerçekliğin dışına çıkan bir son yirmi dakikası var filmin.Sonuç

Film konu olarak seçilen çoklu kişilik bozukluğunun muhteşem yansıtılması ve olağanüstü olay örgüsü ile kesinlikle çok ama çok iyi. Filmi anlatmaktan çok McAvoy’ u övdüm ama hakkını vermezsem olmazdı. Psikolojik konusundan ötürü başta bu alanda çalışacak meslektaşlarımın ve diğer herkesin bu filmi kesinlikle izlemesini tavsiye ediyorum.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page